przebieg-sesji-zdjeciowej anastasiya-bezborodova blog fotograf

Przebieg sesji zdjęciowej

Ten tekst jest dedykowany osobom, które decydują się na sesję zdjęciową, ale nie wiedzą dokładnie, jak przebiega cały proces i jaką rolę odgrywa sam fotograf.

 

ETAP I. Omówienie warunków sesji

 

Zaczynamy od ustalenia, jakiego typu sesji potrzebujesz (np. indywidualna, dla zakochanych, dla firmy, itd.) Następnie wybierasz pakiet z cennika, który jest dostępny w wyróżnionych relacjach i na stronie internetowej.

 

Jeśli masz przykłady zdjęć, które Ci się podobają, możesz od razu je podesłać, żebym lepiej mogła zrozumieć Twoje potrzeby.

 

Ustalamy datę i godzinę sesji, a także wybieramy lokalizację (studio, hotel, apartamenty, twój dom itd.).

 

Następnie proszę o wpłacenie zadatku. Opłacasz w ten sposób rezerwację daty oraz czas poświęcony na przygotowanie do sesji, o czym przeczytasz dalej.

 

ETAP II. Przygotowania do sesji

 

Aby ustalić koncepcję sesji wyszukuję inspiracje i tworzę z nimi tzw. moodboard. Moodboard pomaga zilustrować pomysły. Zobaczysz w nim przykładowe pozy, ubrania czy ogólny klimat zdjęć.

 

Po zaakceptowaniu moodboardu, wspólnie dobieramy odzież i akcesoria. Poproszę Cię też o wysłanie zdjęć w ubraniach. W ten sposób najlepiej będę mogła zobaczyć, czy pasują one do koncepcji, dobrze leżą na sylwetce, czy podkreślają urodę. Otrzymanych przeze mnie fotografii nigdzie i nikomu nie udostępniam, służą one wyłącznie do naszej współpracy.

Do stworzenia stylizacji czasami wystarczy aktualna garderoba. Niekiedy konieczny jest zakup kilku nowych ubrań czy akcesoriów. Po sesji możesz dokonać ich zwrotu.

 

W razie potrzeby tworzę listę rekwizytów. Ilość niezbędnych rzeczy zależy od rodzaju sesji, koncepcji oraz ilości zdjęć.

 

ETAP III. Sesja

 

Wreszcie spotykamy się na sesji. Podczas spotkania możesz liczyć na porady dotyczące pozowania. Na bieżąco pokazuję zdjęcia, możesz też śmiało mówić, jeśli chcesz coś zmienić albo potrzebujesz w czymś pomocy.

 

Po sesji proszę o zapłatę drugiej części kwoty i kontynuuję pracę.

 

ETAP IV. Wybór zdjęć i obróbka

 

Następnego dnia po sesji wysyłam zdjęcia o zmniejszonej jakości do podglądu, spośród których możesz wybrać fotografie do obróbki. Jeśli wybierzesz więcej zdjęć niż ustaliliśmy na początku, zawsze możesz dokupić dodatkowe.

 

Obrobione zdjęcia wysyłam w ciągu 10 dni od dnia wyboru zdjęć. Jeśli zależy Ci na gwarancji otrzymania ich w szybszym terminie, możesz zamówić obróbkę ekspres. O takiej potrzebie proszę uprzedzać mnie wcześniej, abym mogła to zaplanować. Inaczej może się okazać, że po prostu fizycznie nie dam rady tego zrobić.

 

Zdjęcia otrzymasz w formie linku do Google Dysku. W ten sposób pobierzesz je w najwyższej jakości. Jeśli potrzebujesz pomocy lub nie uda Ci się otworzyć zdjęć – pisz śmiało!

 

Mam nadzieję, że przewodnik po kolejnych etapach współpracy był dla Ciebie pomocny!

Komentarze