jak-przygotowac-mieszkanie-lub-dom-do-sesji-zdjeciowej estaget blog fotograf

Jak przygotować mieszkanie lub dom do sesji zdjęciowej

Sprzedaż lub wynajem nieruchomości

Od czego zacząć przygotowania do zdjęć nieruchomości?

Przede wszystkim warto sobie postawić pytanie, do czego mają służyć zdjęcia nieruchomości. Jeżeli do wynajmu lub sprzedaży, koniecznie musisz zdawać sobie sprawę jak ważna jest prezentacja mieszkania, domu lub działki. To dzięki atrakcyjnym zdjęciom lub dobrej wideo prezentacji osiągniesz lepszą cenę, dotrzesz z ogłoszeniem do większego grona odbiorców i uzyskasz lepszą cenę transakcyjną. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta, materiał zdjęciowy będzie Twoją wizytówką, a wszyscy preferują oglądać "ładne zdjęcia".  

Plan działań przed sesją zdjęciową w domu lub mieszkaniu.

  • Posprzątaj
  • Usuń zbędne przedmioty
  • Usuń zbędne lub uszkodzone meble
  • Pozbądź się przedmiotów osobistych
  • Ukryj przedmioty drogocenne
  • Doświetl pomieszczenia
  • Stwórz klimat poprzez dodatki
  • Przygotuj krótki plan sesji zdjęciowej


Posprzątaj dom lub mieszkanie zanim wykonasz zdjęcia.

Ważne, aby dobrze odkurzyć lub zamieść podłogi oraz powierzchnie mebli tapicerowanych. Podłogi "twarde" dodatkowo trzeba umyć aby uniknąć smug i zacieków widocznych na zdjęciach. Z tego samego powodu należy wyczyścić wszelkie powierzchnie szklane i odbijające światło, czyli: szyby, lustra, armaturę w kuchni i łazience, blaty, posadzki i okna).

Jeżeli zamierzasz na zdjęciach pokazać taras lub balkon posprzątaj także i w tych miejscach. 

Usuń zbędne przedmioty przed zdjęciami wnętrz.

Pochowaj przedmioty, które będą niepożądanym elementem na zdjęciach. Takie których jest za dużo i mogą sprawiać wrażenie bałaganu. Minimalizm na półkach, porządki na blacie kuchennym, usunięcie kosmetyków w łazience lub uporządkowana ława w salonie to tylko przykłady, na podstawie których można samemu ocenić co jeszcze może nam popsuć dobre zdjęcia i atrakcyjną prezentację wnętrz.

Usuń uszkodzone lub zbędne meble.

Warto z pola widzenia, czyli z kadru usunąć meble, których stan jest bardzo kiepski lub które są po prostu uszkodzone i to widać. Oczywiście nie trzeba takich przedmiotów wielkogabarytowych nieść w biegu na śmietnik. Można je przenieść w miejsce, które nie będzie fotografowane. W najgorszym wypadku, zbędne meble można przesunąć tak, aby nie było ich widać na zdjęciu wybranego pomieszczenia lub "zamaskować" - przykład: zniszczoną kanapę nakryć modnym pledem lub narzutą.

Pozbądź się przedmiotów osobistych.

Są dwa powody dla których warto usunąć przedmioty osobiste przed wykonaniem zdjęć nieruchomości. Po pierwsze, materiał trafi do sieci, więc warto zachować prywatność swojej osoby i najbliższych. Po drugie, prezentowane wnętrze powinno mieć jednocześnie charakter przytulny i bezosobowy. Dzięki temu będzie lepiej działało na widza pobudzając jego wyobraźnie.

Ukryj drogocenne przedmioty z pola widzenia.

Powód wydaje się oczywisty. Przy prezentacji zdjęć w sieci należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. W wielu przypadkach, w trakcie postprodukcji usuwane są także elementy zabezpieczeń antywłamaniowych. Doświetl pomieszczenia.

Staraj się wybrać odpowiednią porę dnia. Najlepiej jeżeli będą to godziny 8-11 oraz 14-17 w zależności od pory roku. Chodzi o to, aby skorzystać z optymalnego nasłonecznienia i jednocześnie unikać najsilniejszego światła dziennego, przez które cienie od przedmiotów będą o bardzo ostrych krawędziach. Doświetlić pomieszczenia możesz także poprzez odsunięcie rolet i firan, chyba że widok zza okna jest bardzo niekorzystny. Jeżeli dni są pochmurne lub chcesz doświetlić miejsca zacienione w pomieszczeniach, warto zapalić źródła światła sztucznego. Należy jednak starać się aby barwa żarówek była neutralna (czyli o wartości pomiędzy 3300K a 4000K).

Stwórz klimat poprzez dodatki.

Jeśli orientujesz się co jest modne we wnętrzach, łatwo będzie Ci dobrać dodatki, które podniosą wartość wizualną zdjęć pomieszczeń. W przeciwnym wypadku zastanów się nad skorzystaniem z porad Home Stagera, projektanta wnętrz lub poszukaj inspiracji w Internecie. Miejsca, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, to kuchnia i jadalnia (stół, blat), salon (sofy i kanapy, ławy), łazienka (miejsce przy umywalce, przestrzeń kąpielowa), sypialnia (łóżko, toaletka) oraz widoczne półki w różnych pomieszczeniach. 

Wyzwaniem są pokoje dziecięce, w których niestety na ogół, trzeba się pozbyć 90% rzeczy (zabawek) na czas sesji zdjęciowej. Warto wykonać dokumentację fotograficzną co gdzie było, zanim przejdziemy do porządków i przenoszenia rzeczy w miejsce nie objęte sesją fotograficzną. W przeciwnym razie można się narazić na drobny dramat i rozpacz w domu. 
Stwórz krótki plan sesji zdjęciowej.

Nie musisz nic rysować. Wystarczy, że rozpiszesz sobie wstępnie ilość ujęć dla każdego z pomieszczeń tak, aby pokazać to co najważniejsze i najatrakcyjniejsze. W wielu przypadkach jest to liczba od 1 do 4 ujęć na pomieszczenie. Ostateczna ilość zależy w dużej mierze od powierzchni i ilości "atrakcji' pomieszczenia. 

Na zakończenie.

Zdjęcia sesji mogą wymagać obróbki i edycji. Jeżeli nie jesteś w stanie wykonać takich zabiegów sam, możesz poszukać wsparcia u "grafika z rodziny lub znajomych" według zasady: kto pyta, nie błądzi. Możesz także skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Ogłoszenia o obróbce zdjęć po sesji można znaleźć między innymi na portalu ZnanyFotograf.pl i innych giełdach ogłoszeń.
Zaskakująco, czasami można trafić na ciekawe promocje: https://estaget.pl/obrobka-zdjec-nieruchomosci-promocja/

Życzymy powodzenia

Estaget - Zdjęcia nieruchomości, realizacja i edycja. 

Komentarze