dlaczego-warto-zatrudnic-profesjonalnego-fotografa-na-chrzest marcin-frej blog fotograf

Dlaczego warto zatrudnić profesjonalnego fotografa na chrzest?

Zdjęcia z Chrztu Świętego – dlaczego warto mieć?

Sesja brzuszkowa za tobą? Babyshower też jest ci znane? Jeśli tak, to ten artykuł będzie tylko formalnością. Jesteś przekonana/-y, że zdjęcia okolicznościowe to superpamiątka, niekiedy wspaniały prezent dla bliskiej ci osoby. Jeżeli jednak te pojęcia nic ci nie mówią – nic straconego. Zapraszam do przeczytania tego artykułu, w nim znajdą się bowiem wszystkie moje przemyślenia na temat profesjonalnego fotografa na chrzciny dla twojego dziecka. Zacznijmy!


Zdjęcia z Chrztu Świętego – dlaczego warto mieć?

Zdjęcia z dnia wstąpienia przez dziecko do wspólnoty Kościoła katolickiego to ponadczasowa pamiątka. To pierwszy sakrament w życiu małego człowieka. Jest to bardzo ważny dzień dla każdego rodzica, dziadków (zwłaszcza kiedy to pierwszy wnuczek).

Dlaczego więc na tego typu uroczystości warto zatrudnić profesjonalnego fotografa? Odpowiedzi można mnożyć w nieskończoność. Ja opowiem o kilku, które moim zdaniem są najważniejsze.

Zdjęcia z chrzcin – czemu warto brać zawodowca?

Zdjęcia z chrztu wykonywane są w różnych warunkach: nieraz kościół jest ciemny, czasem światła w kościele jest nadmiar, kościoły są małe i duże. W domach/ mieszkaniach warunki też są przeróżne.

Zaletą wynajęcia profesjonalnego fotografa jest to, że przyjdzie przygotowany na każde warunki. Będzie miał aparat, lampę i szereg obiektywów. Poza tym będzie wiedział, czego wymaga dana sceneria. Możemy więc spodziewać się dobrze wykonanej pracy.

Zawodowy fotograf ma też swobodę poruszania się po kościele, ma na swoim koncie nie jedno takie wydarzenie i jego praca wydaje się wręcz zautomatyzowana. W pewnym sensie tak jest, ale nie obawiaj się – każdy kadr jest przemyślany. Wyszukanie odpowiedniego kąta, stworzenie przykuwającej kompozycji, zadbanie o to, aby w tle był porządek. Do tego dochodzi fachowa obróbka i selekcja tylko najlepszych zdjęć, które razem tworzą spójne opowiadanie, bez zbędnych czy powtarzających się kadrów.

Fotograf na chrzest – a może jednak ktoś z rodziny?

Często pojawiają się propozycje, że zdjęcia zrobi ktoś z rodziny. Wcześniejsze argumenty ewidentnie wskazują, że powinien to być jednak ktoś spoza rodziny. Poza tym warto zauważyć, że członek rodziny, który miałby robić zdjęcia na chrzcie, nie będzie na nich się znajdował. Jest to najbardziej zauważalne podczas próby robienia zdjęć całej rodzinie. Tutaj potrzebny byłby statyw i – jak dobrze pójdzie – kilka podejść.


Profesjonalny fotograf w czasie robienia zdjęć całej grupy ma kontrolę nad każdą osobą i ustawi wszystkie osoby tak, aby nie zabrakło twarzy żadnej z nich. Zrobi kilka zdjęć w dwie minuty i ewentualnie dokona korekty osób na zdjęciu – i gotowe. Niby to też zajmuje chwilę, ale nie zapominajmy o tym, że fotograf wszystko widzi w wizjerze, a w tej samej sytuacji członek rodziny pędzi czym prędzej od aparatu na statywie do grupy, żeby wyrobić się w maksymalnie 10 sekund i znaleźć się na zdjęciu. Wyobrażasz to sobie?


Nierzadko zdarzają się sytuacje, kiedy trafi się wujek, który powie: „Pod słońce się nie robi”, „Pod słońce będzie ciemno”. Zadaniem doświadczonego fotografa jest zadbać o to, aby zrobić zdjęcia pod słońce w taki sposób, żeby postać na tych zdjęciach nie była pokryta głębokim cieniem. Wiesz jak to zrobić? Powiem tylko, że po to jest właśnie lampa 😉.

Dodatkowe bonusy od fotografa

To tylko kilka powodów, dla których warto pomyśleć o zatrudnieniu profesjonalnego fotografa na chrzciny dla twojej pociechy. To pamiątka dla rodziców, ale też piękny wehikuł czasu dla dziecka. Któregoś dnia, kiedy będzie już ono większe, usiądziecie wspólnie przy albumie i powspominacie. A na pewno będzie wiele pytań...

Pamiętaj, proszę, że robisz to dla swojej pociechy, a także dla wspomnień całej rodziny. To dzień, w którym we wspaniałych okolicznościach spotykasz się z najbliższą rodziną. Możesz poprosić fotografa, aby na przykład zrobił portrety każdej osobie. Ja swoim klientom często robie takie portrety (gdy goście wcale tego się nie spodziewają, klienci też o tym nie wiedzą). Kiedy oddaję gotowe zdjęcia, dostaję informacje zwrotne, w których oprócz zadowolenia ze zdjęć dziecka, właśnie te wykonane fotoportrety przynoszą duże zamieszanie i dużo pozytywnej energii.

Zatrudniony fotograf zawsze przykłada się do swojej pracy, oddaje zdjęcia w umówionym terminie, a zdjęcia są gotowe do druku. Niekiedy dokłada niespodziankę w postaci zdjęć portretowych całej rodziny, detali dekoracji czy ubranek dziecka. Zawsze wie, jak ustawić się do zdjęcia, jakich użyć obiektywów czy jakie dobrać parametry.

Kilka słów podsumowania...

Liczę, że przybliżyłem wam rolę fotografa na chrzcinach, a także innych imprezach okolicznościowych. Pamiętajcie, że niektóre momenty drugi raz się nie powtórzą (polewanie wodą święconą, przyjmowanie Pierwszej Komunii Świętej). Wasz fotograf musi tam być i zrobić te zdjęcia! 🙂


Komentarze